2017 USATF Michigan Association Open and Masters
Outdoor Track & Field Championships

Licensed to Michiana Timing - Contractor License
HY-TEK's Meet Manager 6/11/2017 02:48 PM

                  2017 USATF Michigan Open/Master - 6/10/2017                   
                      Outdoor Track & Field Championship                       
                           Olivet College, Olivet MI                           
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 40-44 100 Meter Dash
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
Finals
  1 Taylor, Tonya             44 Unattached               16.90  
  2 Toyama, Sachiko           42 Unattached               17.33  
  3 Copley, Julie             43 Unattached               17.53  
 
Event 1  Women 55-59 100 Meter Dash
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Johnson, Ruth             55 Unattached               14.65  
 
Event 2  Men 29&U 100 Meter Dash
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Drewyor, Ryan             21 Unattached               11.87   2 
  2 Jones, Alan               19 Unattached               13.32   1 
  3 Patrick, Steven           19 Unattached               14.34   1 
  4 Mathiashagan, Dinesh      27 Unattached               14.84   2 
 
Event 2  Men 40-44 100 Meter Dash
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Moore III, Stephen        43 Unattached               13.76   2 
 
Event 2  Men 45-49 100 Meter Dash
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Holliday, Gerald          45 Unattached               13.35  
 
Event 2  Men 50-54 100 Meter Dash
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Brothers, Barry           51 Unattached               13.15   2 
  2 Smith, Eric               50 Unattached               16.69   2 
 
Event 2  Men 55-59 100 Meter Dash
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 McBroom, Mark             55 Unattached               12.83   2 
  2 Waugh, Daniel             58 Indiana                  13.70   2 
  3 Guest, Stanley            55 Unattached               16.22   1 
 
Event 2  Men 65-69 100 Meter Dash
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Bryant, NZ                67 Unattached               13.55   1 
  2 Zlobicki, Zbigy           67 Unattached               15.07   2 
 
Event 3  Women 40-44 200 Meter Dash
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Copley, Julie             43 Unattached               37.64  
  2 Toyama, Sachiko           42 Unattached               39.54  
 
Event 3  Women 55-59 200 Meter Dash
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Johnson, Ruth             55 Unattached               32.10  
 
Event 4  Men 29&U 200 Meter Dash
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Drewyor, Ryan             21 Unattached               25.02   2 
  2 Mathiashagan, Dinesh      27 Unattached               31.36   2 
 
Event 4  Men 45-49 200 Meter Dash
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Brumuster, Jay            47 Unattached               26.98   2 
  2 Holliday, Gerald          45 Unattached               27.62   2 
 
Event 4  Men 50-54 200 Meter Dash
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Brothers, Barry           51 Unattached               30.82   1 
  2 Smith, Eric               50 Unattached               35.30   2 
 
Event 4  Men 55-59 200 Meter Dash
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 McBroom, Mark             55 Unattached               26.37  
  2 Waugh, Daniel             58 Indiana                  28.06  
 
Event 5  Women 30-34 400 Meter Dash
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Schmit, Zyna              33 Unattached             1:25.22  
 
Event 5  Women 40-44 400 Meter Dash
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Copley, Julie             43 Unattached             1:22.16  
  2 Toyama, Sachiko           42 Unattached             1:32.79  
 
Event 5  Women 55-59 400 Meter Dash
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Johnson, Ruth             55 Unattached             1:19.33  
 
Event 6  Men 29&U 400 Meter Dash
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Moore, Cody               17 Unattached               56.96  
  2 Lewis, Montel             16 Unattached             1:02.44  
 
Event 6  Men 45-49 400 Meter Dash
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Thomas II, Claude         49 Unattached             1:08.07  
 
Event 6  Men 55-59 400 Meter Dash
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Waugh, Daniel             58 Indiana                1:03.67  
 -- Guest, Stanley            55 Unattached                 DNF  
 
Event 6  Men 70-74 400 Meter Dash
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Savenas, Leon             72 Unattached             1:33.55  
 
Event 9  Women 29&U 800 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Shepard, Shania           17 Unattached             2:31.64  
 
Event 9  Women 30-34 800 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Schmit, Zyna              33 Unattached             3:35.48  
 
Event 9  Women 40-44 800 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Toyama, Sachiko           42 Unattached             3:20.05  
 
Event 10  Men 45-49 800 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Thomas II, Claude         49 Unattached             2:46.54  
 
Event 10  Men 55-59 800 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Guest, Stanley            55 Unattached             2:49.25  
 
Event 10  Men 65-69 800 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
 -- Harper, Turran            65 Unattached                 DNF  
 
Event 11  Women 29&U 1500 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Alishaikh, Layali         14 Unattached             6:41.11  
 
Event 11  Women 40-44 1500 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Toyama, Sachiko           42 Unattached             7:04.35  
 
Event 12  Men 45-49 1500 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Brumuster, Jay            47 Unattached             6:14.16  
 
Event 15  Women 29&U 100 Meter Hurdles
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Frey, Rachel              17 Unattached               17.62  
 
Event 16  Men 65-69 100 Meter Hurdles
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Jersevic, Roland          65 Unattached               26.21  
 
Event 18  Men 29&U 110 Meter Hurdles
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Lewis, Montel             16 Unattached               18.81  
 
Event 18  Men 40-44 110 Meter Hurdles
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Bentley, Steve            41 Unattached               20.42  
  2 Moore III, Stephen        43 Unattached               25.28  
 
Event 22  Men 70-74 300 Meter Hurdles
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Booth, Howard             73 Unattached             1:14.51  
 
Event 23  Women 29&U 400 Meter Hurdles
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Frey, Rachel              17 Unattached             1:13.42  
 
Event 24  Men 29&U 400 Meter Hurdles
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Lewis, Montel             16 Unattached             1:04.57  
 
Event 24  Men 30-34 400 Meter Hurdles
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Schmit, Brad              33 Unattached             1:08.44  
 
Event 25  Women 29&U 5000 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
 -- Close, Eryn               15 Unattached                 DNF  
 
Event 25  Women 40-44 5000 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Toyama, Sachiko           42 Unattached            24:20.77  
 
Event 26  Men 75-79 5000 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Wehrly, John              77 Unattached            32:13.23  
 
Event 28  Men 45-49 5000 Meter Race Walk
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Close, Michael            48 Unattached            33:10.81  
 
Event 28  Men 50-54 5000 Meter Race Walk
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Swarts, David             52 Unattached            24:10.54  
 
Event 28  Men 55-59 5000 Meter Race Walk
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Sadlej, Zbigniew          55 Unattached            23:25.78  
  2 Terbrack, Paul            57 Unattached            33:39.64  
  3 Mervis, Michael           58 Unattached            37:19.18  
 
Event 28  Men 75-79 5000 Meter Race Walk
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Sanders, Marshall         76 Unattached            36:31.34  
  2 Wehrly, John              77 Unattached            38:01.38  
  3 Vail, Russell             76 Indiana               47:58.02  
 
Event 35  Women 29&U High Jump
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Herren, Cheyenne          16 Unattached               1.30m  
  1 Smith, Elizabeth          14 Unattached               1.30m  
  3 Frey, Rachel              17 Unattached              J1.30m  
 
Event 36  Men 29&U High Jump
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
 -- Lewis, Montel             16 Unattached                  NH  
 
Event 36  Men 35-39 High Jump
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 White Jr, Richard         36 Unattached               1.90m  
 
Event 36  Men 40-44 High Jump
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Moore III, Stephen        43 Unattached               1.30m  
 
Event 36  Men 50-54 High Jump
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Stockard, Guy             51 Unattached               1.55m  
  2 Jorgenson, Russ           54 Unattached               1.25m  
 
Event 36  Men 65-69 High Jump
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Jersevic, Roland          65 Unattached               1.10m  
 -- Pocan, Jim                66 Unattached                  NH  
 
Event 37  Women 40-44 Long Jump
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Copley, Julie             43 Unattached               3.34m  
 
Event 38  Men 29&U Long Jump
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Brooks, Tori              24 Unattached               6.65m  
 -- Mathiashagan, Dinesh      27 Unattached                  ND  
 
Event 38  Men 30-34 Long Jump
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Caine, Justin             34 Unattached               4.52m  
 
Event 38  Men 40-44 Long Jump
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Bentley, Steve            41 Unattached               4.68m  
  2 Moore III, Stephen        43 Unattached               4.67m  
 
Event 38  Men 45-49 Long Jump
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Brumuster, Jay            47 Unattached               5.03m  
 
Event 38  Men 50-54 Long Jump
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Ramirez, Angelito         53 Unattached               4.09m  
  2 Jorgenson, Russ           54 Unattached               3.79m  
 
Event 38  Men 60-64 Long Jump
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Woodward, Terry           63 Unattached               3.85m  
 
Event 38  Men 65-69 Long Jump
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Jersevic, Roland          65 Unattached               3.01m  
 
Event 38  Men 70-74 Long Jump
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Booth, Howard             73 Unattached               3.22m  
 
Event 39  Women 29&U Discus Throw
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Pallett, Valadian         14 Unattached              32.02m  
 
Event 39  Women 80-84 Discus Throw
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Berman, Joan              80 Unattached              18.99m  
 
Event 40  Men 29&U Discus Throw
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Ault, Chandler            17 Unattached              43.88m  
 
Event 40  Men 30-34 Discus Throw
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Caine, Justin             34 Unattached              30.20m  
 
Event 40  Men 40-44 Discus Throw
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Bentley, Steve            41 Unattached              26.05m  
  2 Moore III, Stephen        43 Unattached              23.26m  
 
Event 40  Men 45-49 Discus Throw
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Brumuster, Jay            47 Unattached              27.38m  
 
Event 40  Men 50-54 Discus Throw
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Kenwell, Dan              54 Unattached              42.66m  
  2 Pallett, Tobias           50 Unattached              37.83m  
  3 Jorgenson, Russ           54 Unattached              30.49m  
  4 Smith, Eric               50 Unattached              29.68m  
 
Event 40  Men 55-59 Discus Throw
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Bailey, Don               58 Unattached              39.73m  
  2 Clemons, Dean             55 Unattached              31.91m  
  3 Hagy, Charles             59 Unattached              23.16m  
  4 Guest, Stanley            55 Unattached              20.04m  
 
Event 40  Men 60-64 Discus Throw
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Cwiek, Mark               62 Unattached              34.62m  
  2 Kennedy, Bruce            63 Unattached              32.19m  
 
Event 40  Men 65-69 Discus Throw
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 George, Hilary            69 Unattached              39.13m  
  2 Jersevic, Roland          65 Unattached              33.53m  
 
Event 41  Women 29&U Hammer Throw
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Dunn, Marissa             18 Unattached              51.09m  
 
Event 42  Men 29&U Hammer Throw
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Ault, Chandler            17 Unattached              35.58m  
 
Event 42  Men 40-44 Hammer Throw
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Moore III, Stephen        43 Unattached              21.86m  
 
Event 42  Men 60-64 Hammer Throw
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Cwiek, Mark               62 Unattached              37.55m  
 
Event 42  Men 65-69 Hammer Throw
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 George, Hilary            69 Unattached              37.47m  
 
Event 43  Women 29&U Javelin Throw
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Frey, Rachel              17 Unattached              27.87m  
  2 Pallett, Valadian         14 Unattached              27.62m  
 
Event 43  Women 80-84 Javelin Throw
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Berman, Joan              80 Unattached              12.39m  
 
Event 44  Men 29&U Javelin Throw
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Ault, Chandler            17 Unattached              61.70m  
 
Event 44  Men 40-44 Javelin Throw
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Moore III, Stephen        43 Unattached              36.76m  
 
Event 44  Men 45-49 Javelin Throw
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Brumuster, Jay            47 Unattached              41.28m  
  2 Frey, Zach                49 Unattached              15.22m  
 
Event 44  Men 50-54 Javelin Throw
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Jorgenson, Russ           54 Unattached              31.13m  
 
Event 44  Men 55-59 Javelin Throw
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Clemons, Dean             55 Unattached              50.72m  
 
Event 44  Men 60-64 Javelin Throw
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Cwiek, Mark               62 Unattached              33.42m  
 
Event 44  Men 65-69 Javelin Throw
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Jersevic, Roland          65 Unattached              26.68m  
 
Event 44  Men 75-79 Javelin Throw
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Burmeister, William       76 Unattached              24.32m  
  2 Vail, Russell             76 Indiana                 14.76m  
 
Event 45  Women 29&U Shot Put
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Pallett, Valadian         14 Unattached              11.51m  
 
Event 45  Women 80-84 Shot Put
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Berman, Joan              80 Unattached               6.47m  
 
Event 46  Men 30-34 Shot Put
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Caine, Justin             34 Unattached              10.69m  
 
Event 46  Men 40-44 Shot Put
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Bentley, Steve            41 Unattached               9.83m  
  2 Moore III, Stephen        43 Unattached               8.81m  
 
Event 46  Men 45-49 Shot Put
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Frey, Zach                49 Unattached               7.14m  
 
Event 46  Men 50-54 Shot Put
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Kenwell, Dan              54 Unattached              14.13m  
  2 Pallett, Tobias           50 Unattached              13.43m  
  3 Smith, Eric               50 Unattached               9.45m  
  4 Jorgenson, Russ           54 Unattached               9.15m  
 
Event 46  Men 55-59 Shot Put
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Bailey, Don               58 Unattached              11.96m  
  2 Hagy, Charles             59 Unattached               8.72m  
  3 Guest, Stanley            55 Unattached               7.52m  
 
Event 46  Men 60-64 Shot Put
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Cwiek, Mark               62 Unattached              11.28m  
  2 Kennedy, Bruce            63 Unattached              11.14m  
 
Event 46  Men 65-69 Shot Put
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 George, Hilary            69 Unattached              11.86m  
  2 Jersevic, Roland          65 Unattached               9.77m  
 
Event 46  Men 75-79 Shot Put
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Vail, Russell             76 Indiana                  6.51m  
 
Event 48  Men 40-44 Triple Jump
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Moore III, Stephen        43 Unattached               9.76m  
  2 Bentley, Steve            41 Unattached               9.56m  
 
Event 48  Men 65-69 Triple Jump
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Jersevic, Roland          65 Unattached               6.21m  
 
Event 49  Women 29&U Pole Vault
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Ostapowicz, Calli         16 Unattached               3.66m  
  2 Mercier, Jessica          16 Unattached               3.52m  
  3 Pierce, Tricia               Unattached               3.20m  
  4 Kipelainen, Matti            Unattached               2.85m  
 
Event 50  Men 29&U Pole Vault
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Babits, Robert            25 Unattached               4.88m  
 
Event 50  Men 30-34 Pole Vault
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Schmit, Brad              33 Unattached               2.85m  
 
Event 50  Men 60-64 Pole Vault
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Woodward, Terry           63 Unattached               2.75m  
 
Event 50  Men 65-69 Pole Vault
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Large, John               69 Unattached               3.52m  
  2 Jersevic, Roland          65 Unattached               2.00m  
 
Event 50  Men 70-74 Pole Vault
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Booth, Howard             73 Unattached               2.75m  
 
Event 67  Women 80-84 Weight Throw
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
 -- Berman, Joan              80 Unattached                  ND  
 
Event 68  Men 40-44 Weight Throw
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Moore III, Stephen        43 Unattached               8.50m  
 
Event 68  Men 60-64 Weight Throw
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 Cwiek, Mark               62 Unattached              15.14m  
 
Event 68  Men 65-69 Weight Throw
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1 George, Hilary            69 Unattached              15.88m  



Michiana Timing - Contractor License 
Hy-Tek's MEET MANAGER  6:46 PM  6/12/2017
   
  2017 USATF Michigan Open/Master - 6/10/2017   
  Outdoor Track & Field Championship   
  Olivet College, Olivet MI   
  Results - Combined Events
   
  Men 100 & Under Throws Pentathlon   
                              Points       HT       SP       DT       JT       WT   
      ---------------------------------------------------------------------------   
      ---- M40-44 ----   
    1 Moore III, Stephen               21.86m    8.81m   22.03m   36.76m    8.39m   
      Unattached   
      M43 Team Points: 10       1702    (221)    (414)    (310)    (395)    (362)   
                                -------------------------------------------------   
      ---- M60-64 ----   
    1 Cwiek, Mark                      37.55m   11.28m   34.62m   33.42m   14.48m   
      Unattached   
      M62 Team Points: 10       2644    (472)    (563)    (556)    (348)    (705)   
                                -------------------------------------------------