2011 USATF Michigan Open/Masters Indoor T&F Championships
Eastern Michigan University
March 20, 2011

Last Updated: 3/21/2011 6:00PM

RESULTS

Event 10  M14-29 200 Meter Run
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
Finals
  1 Williams, Clinton        M24 Michigan                          24.46  
  2 Brown, Nick              M20 Windsor                           24.80  
 
Event 15  W14-29 Pole Vault
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Wesley, Tori             W18 Michigan                          3.65m  
  2 Lynch, Danielle          W17 Michigan                          3.35m  
 
Event 16  M14-29 Pole Vault
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Salisbury, Jaime         M16 Michigan                          4.25m  
  2 Janke, Jacob             M16 Michigan                          3.65m  
  3 Woodward, Adam           M23 Michigan                          2.60m  
 
Event 22  M14-29 Triple Jump
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Williams, Clinton        M24 Michigan                         11.51m  
 
Event 53  M35 60 Meter Run
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Jackson, James           M39 Michigan                           8.23  
 
Event 81  M14-29 Long Jump
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Williams, Clinton        M24 Michigan                          5.59m  
 
Event 87  M40 3000 Meter Run
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Becker, Tim              M40 Michigan                        9:53.60  
 
Event 89  M40 60 Meter Hurdles
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Kinniebrew, Royce        M41 Michigan                          12.41  
 
Event 91  M40 800 Meter Run
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Becker, Tim              M40 Michigan                        2:28.98  
 
Event 93  M40 200 Meter Run
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Burmeister, Jay          M41 Michigan                          25.05  
 
Event 95  M40 1600 Meter Run
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Becker, Tim              M40 Michigan                        5:21.30  
 
Event 97  M40 400 Meter Run
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
 -- Burmeister, Jay          M41 Michigan                             NT  
 
Event 101  M40 High Jump
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 McCubbins, Matthew       M40 Indiana                           1.67m  
 
Event 103  M40 Shot Put
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Pallette, Tabias         M43 Michigan                         12.01m  
 
Event 112  W45 3000 Meter Race Walk
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Francis-Keith, Denise    W47 Michigan                       18:45.89  
 
Event 113  M45 3000 Meter Race Walk
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Swarts, David            M45 Michigan                       14:52.90  
 
Event 114  W45 3000 Meter Run
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Pepper, Chere'           W46 Michigan                       15:49.63  
 
Event 115  M45 3000 Meter Run
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Pepper, JD               M47 Michigan                        9:54.83  
 
Event 119  M45 60 Meter Run
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Brothers, Berry          M45 Michigan                           7.94  
  2 Ludwig, James            M47 Michigan                           8.02  
  3 Walters, Robert          M46 Ohio Entry                         8.03  
  4 Schuster, Robert         M47 Michigan                           8.15  
  5 McBroom, Mark            M49 Michigan                           8.36  
 
Event 123  M45 200 Meter Run
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Ludwig, James            M47 Michigan                          26.68  
  2 Brothers, Berry          M45 Michigan                          27.51  
  3 Schuster, Robert         M47 Michigan                          27.81  
  4 McBroom, Mark            M49 Michigan                          28.26  
 
Event 124  W45 1600 Meter Run
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Pepper, Chere'           W46 Michigan                        8:15.62  
 
Event 125  M45 1600 Meter Run
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Hartl, Tim               M46 Michigan                        5:11.53  
 
Event 129  M45 Pole Vault
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Schuster, Robert         M47 Michigan                          3.50m  
 
Event 131  M45 High Jump
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Ludwig, James            M47 Michigan                          1.42m  
 
Event 135  M45 Shot Put
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Grady, Damon             M45 Michigan                          5.14m  
 
Event 139  M45 Long Jump
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Ludwig, James            M47 Michigan                          4.67m  
 
Event 141  M14-29 60 Meter Run
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Brown, Nick              M20 Windsor                            7.55  
  2 Johnson, Hurie           M28 Michigan                           7.76  
 
Event 145  M35 60 Meter Hurdles
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Jackson, James           M39 Michigan                          10.43  
 
Event 147  M40 60 Meter Run
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Burmeister, Jay          M41 Michigan                           7.82  
  2 Kinniebrew, Royce        M41 Michigan                           9.18  
 
Event 153  M50 60 Meter Hurdles
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Zelmanski, Paul          M51 Michigan                           9.86  
  2 Jakubowski, Mark         M53 Michigan                          10.72  
 
Event 154  W50 60 Meter Run
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Morris, Lori             W50 Michigan                          10.49  
 
Event 155  M50 60 Meter Run
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Zelmanski, Paul          M51 Michigan                           8.30  
  2 Moses, Mitchell          M51 Michigan                           8.35  
  3 Waugh, Daniel            M52 Michigan                           8.47  
  4 Jakubowski, Mark         M53 Michigan                           8.74  
  5 Wilson, Rodney           M52 Michigan                           8.86  
 
Event 157  M50 800 Meter Run
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Barber, Bill             M52 Michigan                        2:17.85  
  2 Waugh, Daniel            M52 Michigan                        2:30.58  
  3 Walls, Vincent           M51 Ohio Entry                      2:33.48  
 
Event 159  M50 200 Meter Run
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Hieskell, Steve          M52 Ohio Entry             25.00      26.22  
  2 Jakubowski, Mark         M53 Michigan                          29.32  
 
Event 160  W50 200 Meter Run
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Morris, Lori             W50 Michigan                          35.72  
 
Event 161  M50 1600 Meter Run
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Waugh, Daniel            M52 Michigan                        5:42.31  
 
Event 163  M50 400 Meter Run
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Barber, Bill             M52 Michigan                        1:00.36  
 
Event 169  M50 High Jump
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Moses, Mitchell          M51 Michigan                          1.42m  
 
Event 175  M50 Triple Jump
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Barber, Bill             M52 Michigan                          9.56m  
 
Event 177  M50 Long Jump
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Barber, Bill             M52 Michigan                          4.64m  
  2 Jakubowski, Mark         M53 Michigan                          4.54m  
 
Event 179  M55 3000 Meter Race Walk
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Reed, Bill               M58 Michigan                       16:14.76  
 
Event 186  M55 60 Meter Run
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Cheadle, Bill            M57 Kentucky                           8.85   10   
  2 Hall, David              M57 Michigan                           8.92    8   
 
Event 187  W55 800 Meter Run
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Feltz, Deborah           W58 Michigan                        3:06.40  
 
Event 190  M55 200 Meter Run
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Cheadle, Bill            M57 Kentucky                          28.68  
  2 Hall, David              M57 Michigan                          29.53  
 
Event 192  M55 1600 Meter Run
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Winegard, Jeff           M55 Michigan                        6:07.02  
 
Event 194  M55 400 Meter Run
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Hall, David              M57 Michigan                        1:05.30  
  2 Cheadle, Bill            M57 Kentucky                        1:09.91  
 
Event 196  M55 Pole Vault
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Hunter, Gary             M55 Indiana                           4.10m  
  2 Woodward, Terry          M56 Michigan                          2.90m  
  3 Prether, Craig           M59 Michigan                          2.45m  
 
Event 200  M55 Weight Throw
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Renner, Wayne            M58 Ohio Entry                       10.31m  
 
Event 202  M55 Shot Put
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Renner, Wayne            M58 Ohio Entry                       12.12m  
  2 Kennedy, Bruce           M57 Michigan                          7.93m  
 
Event 208  M60 3000 Meter Race Walk
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Belford, Tom             M62 Michigan                       19:56.11  
 
Event 213  W60 60 Meter Run
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Sarnaik, Sharada         W64 Michigan                          10.71  
 
Event 214  M60 60 Meter Run
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Bryant, NZ               M61 Michigan                           8.15  
  2 Zlobicki, Zbigy          M60 Michigan                           8.37  
  3 Covey, Bruce             M64 Michigan                           8.42  
 
Event 216  M60 800 Meter Run
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Thomas, Norman           M61 Ohio Entry                      3:04.48  
 
Event 218  M60 200 Meter Run
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Covey, Bruce             M64 Michigan                          27.66  
  2 Zlobicki, Zbigy          M60 Michigan                          27.96  
 
Event 220  M60 1600 Meter Run
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Touran, Neal             M62 Michigan                        6:11.29  
 
Event 222  M60 400 Meter Run
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Covey, Bruce             M64 Michigan                        1:08.05  
  2 Thomas, Norman           M61 Ohio Entry                      1:11.98  
 
Event 223  W60 Pole Vault
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 McGiness, Linda          W60 Michigan                          1.55m  
 
Event 224  M60 Pole Vault
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Large, John              M63 Michigan                          3.65m  
 
Event 226  M60 High Jump
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Pocan, Jim               M60 Michigan                          1.32m  
 
Event 228  M60 Weight Throw
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Goerge, Hilary           M62 Michigan                         17.79m  
  2 Butzin, William          M63 Ohio Entry                       11.54m  
 
Event 229  W60 Shot Put
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 McGiness, Linda          W60 Michigan                          7.12m  
 
Event 230  M60 Shot Put
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Goerge, Hilary           M62 Michigan                         12.92m  
  2 Butzin, William          M63 Ohio Entry                        8.70m  
 
Event 231  W60 Triple Jump
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Sarnaik, Sharada         W64 Michigan                          6.81m  
 
Event 232  M60 Triple Jump
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Pocan, Jim               M60 Michigan                          7.34m  
 
Event 233  W60 Long Jump
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Sarnaik, Sharada         W64 Michigan                          3.26m  
 
Event 234  M60 Long Jump
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Covey, Bruce             M64 Michigan                          5.04m  
  2 Pocan, Jim               M60 Michigan                          3.68m  
 
Event 236  M65 3000 Meter Race Walk
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Jasionowski, Leon        M66 Michigan                       16:23.39  
  2 Drysdale, Ray            M68 Michigan                       21:10.40  
 
Event 238  M65 3000 Meter Run
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Shaw, John               M68 Michigan                       18:23.36  
 
Event 241  W65 60 Meter Run
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Thelen, Ruth             W66 Michigan                          11.18  
 
Event 242  M65 60 Meter Run
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Butts, Tim               M68 Michigan                           8.84  
  2 Johnson, Tom             M69 Ohio Entry                         9.12  
  3 Booth, Howard            M67 Michigan                           9.23  
 
Event 244  M65 800 Meter Run
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Shaw, John               M68 Michigan                        4:29.63  
 
Event 245  W65 200 Meter Run
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Thelen, Ruth             W66 Michigan                          39.60  
 
Event 246  M65 200 Meter Run
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Johnson, Tom             M69 Ohio Entry                        29.74  
 
Event 250  M65 400 Meter Run
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Johnson, Tom             M69 Ohio Entry                      1:10.28  
 
Event 252  M65 Pole Vault
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Kilpelainen, Matti       M65 Michigan                          3.35m  
  2 Booth, Howard            M67 Michigan                          2.90m  
 
Event 262  M65 Long Jump
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Booth, Howard            M67 Michigan                          3.52m  
 
Event 264  M70 3000 Meter Race Walk
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Butts, Dan               M70 Michigan                       21:51.29  
 
Event 285  W70 Shot Put
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Berman, Joan             W73 Michigan                          5.64m  
 
Event 308  M75 Pole Vault
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Root, Bob                M78 Michigan                          2.30m  
 
Event 310  M75 High Jump
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Root, Bob                M78 Michigan                          1.22m  
 
Event 318  M75 Long Jump
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Root, Bob                M78 Michigan                          3.52m  
 
Event 319  W80 3000 Meter Race Walk
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Fallows, Thelma          W83 Michigan                       26:17.02  
 
Event 380  M85 60 Meter Run
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Hipple, Jack             M87 Michigan                          13.90  
 
Event 384  M85 200 Meter Run
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Hipple, Jack             M87 Michigan                          49.58  
 
Event 388  M85 400 Meter Run
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Hipple, Jack             M87 Michigan                        2:22.56  
 
Event 400  M85 Long Jump
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Hipple, Jack             M87 Michigan                          1.60m  
 
Event 486  W80-85 1600 Meter Race Walk
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Selby, Carolyn           W80 Michigan                       17:04.96