2010 USATF Michigan Open/Masters Indoor T&F Championships
Eastern Michigan University
March 7, 2010

Last Updated: 3/20/2010 1:30PM

EVENT RESULTS - MEN

POLE VAULT                FINAL
 1.  M17 Max Babits            Michigan           4.960M
 2.  M17 Jake Pfaff            Canada             4.420M
 3.  M17 Joseph Marlow         Michigan           4.110M
 4.  M15 Jaime Salisbury       Michigan           3.960M
 5.  M46 Jon Bartos            Ohio               3.960M
 6.  M19 Zach Bertram          Canada             3.660M
 7.  M46 Robert Schuster       Michigan           3.500M
 8.  M16 Carl Rayford          Michigan           3.500M
 9.  M64 Matti Kilpelainen     Michigan           3.351M
10.  M62 John Large            Michigan           3.350M
11.  M62 Bob Banhagel          Ohio               3.200M
12.T M55 Terry Woodward        Michigan           3.050M
  .T M15 Connor Westphal       Michigan           3.050M
14.  M13 Ryan Schuster         Michigan           2.590M
15.  M75 Bob Root              Michigan           2.160M


HIGH JUMP                 FINAL
 1.T M44 Guy Stockard          Michigan           1.650M
  .T M44 Jeff Loria            Michigan           1.650M
 3.  M58 Bruce Patterson       Ohio               1.450M
 4.  M59 Jim Pocan             Michigan           1.350M
 5.  M57 Wayne Renner          Ohio               1.200M
 6.  M75 Bob Root              Michigan           1.150M


Weight Throw              FINAL
 1.  M18 Justin Welch          Ohio              23.630M
 2.  M55 Jim Wetenhall         Ohio              19.140M
 3.  M36 Justin Carvalho       Ohio              18.660M
 4.  M61 Hilary Goerge         Michigan          17.090M
 5.  M16 Austin Grant          Michigan          16.340M
 6.  M67 Mickey Bitsko         Ohio              14.980M
 7.  M50 Don Bailey            Michigan          14.900M
 8.  M17 Sean Flanary          Michigan          14.550M
 9.  M57 Wayne Renner          Ohio              11.900M
10.  M62 William Butzin        Ohio              10.280M


SHOT PUT                  FINAL
 1.  M18 Justin Welch          Ohio              17.900M
 2.  M50 Don Bailey            Michigan          13.850M
 3.  M61 Hilary Goerge         Michigan          13.400M
 4.  M56 Bruce Kennedy         Michigan          11.590M
 5.  M67 Mickey Bitsko         Ohio              10.900M
 6.  M70 Dan LaRose            Michigan          10.720M
 7.  M70 Stephen Cohen         Illinois          10.070M
 8.  M57 Wayne Renner          Ohio               9.670M
 9.  M62 William Butzin        Ohio               9.170M
10.  M85 Jack Hipple           Michigan           5.810M


TRIPLE JUMP               FINAL
 1.  M58 Bruce Patterson       Ohio               9.810M
 2.  M59 Jim Pocan             Michigan           7.690M
 3.  M55 John Fulgoni          Michigan           7.520M
 4.  M65 Ray Bentley           Michigan           7.200M


LONG JUMP                 FINAL
 1.  M28 Osi Nriagu            Canada             6.490M
 2.  M63 Bruce Covey           Michigan           5.130M
 3.  M44 Jeff Loria            Michigan           5.020M
 4.  M58 Bruce Patterson       Ohio               4.750M
 5.  M50 Paul Zelmanski        Michigan           4.650M
 6.  M58 Lester Hale           Michigan           4.380M
 7.  M44 Robert Gene Hall, Jr. Michigan           4.360M
 8.  M52 Mark Jakubowski       Michigan           4.310M
 9.  M50 Jim Carr, Jr.         Michigan           4.280M
10.  M59 Jim Pocan             Michigan           3.710M
11.  M75 Bob Root              Michigan           3.530M
12.  M65 Ray Bentley           Michigan           3.490M
13.  M85 Jack Hipple           Michigan           1.680M


Super Weight              FINAL
 1.  M55 Jim Wetenhall         Ohio              10.550M
 2.  M62 William Butzin        Ohio               5.520M
 3.  M57 Wayne Renner          Ohio               5.010M


5000m Race Walk           FINAL    (FAT)
 1.  M44 David Swarts          Michigan         25:22.17
 2.  M45 Dan O'Brien           Michigan         25:37.55
 3.  M51 Rod Craig             Michigan         27:49.07
 4.  M57 Bill Reed             Michigan         27:55.39
 5.  M53 Rick Huber            Michigan         28:57.64
 6.  M61 Tom Belford           Michigan         32:31.25
 7.  M63 Don Knight            Michigan         32:49.49
 8.  M69 Marshall Sanders      Michigan         33:48.72
 9.  M67 Ray Drysdale          Michigan         35:04.11
10.  M54 John Thomas           Michigan            DQ
11.  M56 Johnny Olsey          Michigan            DQ


3000 m run                FINAL    (FAT)
 1.  M41 Steve Menovcik        Michigan          9:23.80
 2.  M57 Sam Torres            Ohio             10:09.76
 3.  M68 Doug Goodhue          Michigan         10:58.24
 4.  M44 David Swarts          Michigan         11:00.02
 5.  M41 William Walters       Michigan         11:00.75
 6.  M16 Leonard Jackson       Michigan         11:03.54
 7.  M67 John Shaw             Michigan         17:03.33


60 m hurdles              FINAL    (FAT)
 1.  Jamie Adjetey-Nelson      Canada              08.43
 2.  M50 Paul Zelmanski        Michigan            10.01
 3.  M52 Mark Jakubowski       Michigan            10.61
 4.  M44 Robert Gene Hall, Jr. Michigan            17.59


60 meter dash             FINAL    (FAT)
 1.  M27 Hurie Johnson         Michigan            07.96
 2.  M44 Barry Brothers        Michigan            07.98
 3.  M58 Lester Hale           Michigan            08.12
 4.  M59 Zigby Zlobicki        Poland              08.16
 5.  M50 Paul Zelmanski        Michigan            08.44
 6.  M63 Bruce Covey           Michigan            08.54
 7.  M44 Robert Gene Hall, Jr. Michigan            08.62
 8.  M67 Tim Batts             Michigan            08.67
 9.  M56 David Hall            Michigan            08.91
10.  M52 Mark Jakubowski       Michigan            08.93
11.  M55 John Fulgoni          Michigan            09.03
12.  M53 Rick Huber            Michigan            09.33
13.  M50 Mitchell Moses        Michigan            09.69
14.  M65 Ray Bentley           Michigan            09.93
15.  M28 Lee Randles           Ohio                10.49
16.  M56 Johnny Olsey          Michigan            11.78
17.  M85 Jack Hipple           Michigan            13.12


800 METER RUN             FINAL    (FAT)
 1.  M41 Don Jackson           Michigan          2:24.36


200 METER DASH            FINAL    (FAT)
 1.  M59 Zigby Zlobicki        Poland              27.46
 2.  M63 Bruce Covey           Michigan            27.82
 3.  M44 Barry Brothers        Michigan            28.99
 4.  M56 David Hall            Michigan            29.22
 5.  M65 Ray Bentley           Michigan            35.10
 6.  M28 Lee Randles           Ohio                36.67
 7.  M85 Jack Hipple           Michigan            47.09
 8.  M58 Alan Severs           Indiana              DNF


1 mile run                FINAL    (FAT)
 1.  M41 Steve Menovcik        Michigan          4:50.62
 2.  M16 Mark Tizedes          Michigan          4:57.15
 3.  M42 David Adkins          Michigan          5:05.51
 4.  M57 Sam Torres            Ohio              5:12.35
 5.  M27 John Cooper           Indiana           5:12.42
 6.  M14 Thomas Martin         Michigan          5:22.08
 7.  M16 Leonard Jackson       Michigan          5:32.50
 8.  M44 David Swarts          Michigan          5:38.29
 9.  M68 Doug Goodhue          Michigan          5:49.20
10.  M41 William Walters       Michigan            DNF


400 METER DASH            FINAL    (FAT)
 1.  Jamie M25 Nelson          Canada              51.24
 2.  M40 Jay Burmeister        Michigan            56.71
 3.  M41 Don Jackson           Michigan            59.45
 4.  M50 Jim Carr, Jr.         Michigan          1:04.13
 5.  M56 David Hall            Michigan          1:09.19
 6.  M63 Bruce Covey           Michigan          1:15.11
 7.  M58 Alan Severs           Indiana             DNF

EVENT RESULTS - WOMEN

POLE VAULT                FINAL
 1.  W24 Dayna Maaten          Canada             3.810M
 2.  W17 Victoria Wesley       Michigan           3.350M
 3.  W17 Katlyn Shelar         Michigan           3.350M
 4.  W19 Chelsea Paterson      Canada             3.200M
 5.  W17 Michelle Steslicki    Michigan           3.050M
 6.  W16 Liz Nagle             Michigan           3.050M
 7.  W16 Vicki May             Michigan           2.280M
 8.  W17 Maegan Schuster       Michigan           1.830M
 9.  W59 Linda McGinnes        Michigan           1.670M


HIGH JUMP                 FINAL
 1.  W21 Margaret Hyslop       Canada             1.600M


Weight Throw              FINAL
 1.  W17 Shana Flanary         Michigan          15.320M
 2.  W25 Jeaniae Lawton        Michigan          14.420M
 3.  W60 Mary Hartzler         Ohio              13.520M
 4.  W17 Brooke Pleger         Michigan          12.430M
 5.  W56 Kathy Wetenhall       Ohio              11.680M
 6.  W22 Ashley Beaver         Michigan          11.670M
 7.  W67 Mary Robinson         Ohio               6.450M


SHOT PUT                  FINAL
 1.  W25 Jeaniae Lawton        Michigan          12.250M
 2.  W22 Ashley Beaver         Michigan          11.660M
 3.  W60 Mary Hartzler         Ohio               9.800M
 4.  W56 Kathy Wetenhall       Ohio               9.050M
 5.  W17 Brooke Pleger         Michigan           8.480M
 6.  W42CDeanna Redissi        Michigan           6.990M
 7.  W59 Linda McGinnes        Michigan           6.970M
 8.  W67 Mary Robinson         Ohio               6.520M
 9.  W72 Joan Berman           Michigan           5.550M


TRIPLE JUMP               FINAL
 1.  W25 Alexis Noel           Michigan          10.890M
 2.  W63 Sharada Sarnaik       Michigan           6.610M


LONG JUMP                 FINAL
 1.  W25 Alexis Noel           Michigan           5.340M
 2.  W25 Eve Lambert           Canada             5.270M
 3.  W22 Ashley Beaver         Michigan           3.750M
 4.  W63 Sharada Sarnaik       Michigan           3.450M


Super Weight              FINAL
 1.  W56 Kathy Wetenhall       Ohio               8.750M
 2.  W60 Mary Hartzler         Ohio               8.480M


5000 m Race Walk          FINAL    (FAT)
 1.  W57 Debbie Topham         Michigan         29:24.69
 2.  W46 Susan Fassett         Michigan         32:14.62
 3.  W44 Lori Lynn Short       Michigan         32:48.35
 4.  W69 Walda Tichy           Michigan         35:03.92


3000 m race walk          FINAL    (FAT)
 1.  W 57Susan Lolli           Michigan         22:07.85


3000 m run                FINAL    (FAT)
 1.  W23 Lillian Hergott       Indiana          12:07.65
 2.  W26 Heidi Ernst           Michigan         13:04.57
 3.  W65 Ruth Thelen           Michigan         14:32.43
 4.  W38 DeLachaise Jackson    Michigan         15:36.38


60 meter dash             FINAL    (FAT)
 1.  W14 Paige Patterson       Michigan            08.20
 2.  W44 Kisha Browning        Indiana             08.80
 3.  W44 Lori Lynn Short       Michigan            10.04
 4.  W67 Mary Robinson         Ohio                10.85


800 METER RUN             FINAL    (FAT)
 1.  W26 Heidi Ernst           Michigan          2:51.20
 2.  W57 Deborah Feltz         Michigan          3:02.74


200 METER DASH            FINAL    (FAT)
 1.  W14 Paige Patterson       Michigan            26.70
 2.  W24 Ashley Tukes          Michigan            27.28
 3.  W44 Kisha Browning        Indiana             31.86
 4.  W30 Dana Kuchar           Michigan            36.75
 5.  W67 Mary Robinson         Ohio                38.85
 6.  W59 Linda McGinnes        Michigan            43.49


400 METER DASH            FINAL    (FAT)
 1.  W14 Paige Patterson       Michigan          1:03.19
 2.  W57 Deborah Feltz         Michigan          1:21.79
 3.  W65 Ruth Thelen           Michigan          1:27.07
 4.  W60 Mary Hartzler         Ohio              1:27.11
 5.  W30 Dana Kuchar           Michigan          1:27.34